Ve středu 19. února 2020 pokračovala 4. kolem žákovská liga. Naše výprava čítala 13 hráčů z celkem 28! Není divu, že hlavní organizátor soutěže pan Zbyněk Kracík zvolil pro zprávu o turnaji výstižný nadpis Invaze z Vrbátek
Turnaje se zúčastnilo i 5 našich děvčat z celkového počtu 8.  Pan Kracík dodává: " Takový počet děvčat na našem turnaji - to už si nepamatuji hodně dlouho. A že se u Vrbátek nejedná jen o kvantitu, ale i o kvalitu pak svědčí i celkové výsledky!" Největším překvapením však bylo 7. místo Pepy Herynka, který se po výhře nad Břeťou Štěpánkem chvíli ohříval na prvních příčkách. Další umístění: 5. B.Štěpánek,10. J. Giňa, 11. J. Chyška, 12. V. Hrbata, 13. D. Ustrnul, 15. M. Buchta, 18. J. Berka (premiéra), 19.B. Stužková, 22. T. Zemanová (premiéra),  23. E. Looseley, 24. E. Indráková (premiéra),  27. T. Novotný (premiéra). Děkujeme KPŠ za  úhradu startovného a rodičům Vojty, Báry a Matyho za dopravu na turnaj. 
 
                         
 
Text i foto: Pavel Řezníček

 

Po Standovi Novákovi a Jirkovi Mikulkovi se v naší  Šachové farmě vylíhnul další šachista,  jehož talentu si všimli zástupci Oddílu šachů SK Prostějov. Není jím nikdo jiný než naše současná jednička Břetislav Štěpánek, který od ledna obléká dres zmiňovaného klubu. Jak se Břeťovi povedl vstup mezi velké malé hráče, zhodnotil po turnaji Grand Prix, který se konal v sobotu 25. ledna 2020, trenér Martin Adamčík: 
Nejmladší kategorie A se zúčastnilo 29 závodních hráčů z Olomouckého kraje a Vyškova.. Výborně hrál Břeťa Štěpánek, který skočil na 8. místě. Staví na dobrých základech a líbí se mi i jeho kombinační vidění. Ale co hlavně - hraje pomalu a tím nedělá hrubé chyby a dokáže vyhrané pozice opravdu vyhrát...
Gratulujeme a těšíme se na další Břeťovy úspěchy ze 64 polí.
 
   
 
Text a foto: Pavel Řezníček 
 
Ve středu 15. ledna 2020 pokračovala  žákovská liga 3. kolem za účasti rekordních 30 šachistů! Ani tentokrát naši nezklamali:  3. místo Břeťa Štěpánek, 9.  M. Buchta, 10. D. Ustrnul , 11.  B. Stužková, 13. J. Giňa, 15. V. Hrbata,  18. E. Looseley, 19. J. Herynek , 21. J. Chyška. Potěšitelné je, že na celkové průběžné 2. místo se prodral Břeťa Štěpánek  a že na stejné pozici je mezi děvčaty Bára Stužková.
Blahopřejeme a těšíme se na 4. kolo, které proběhne 19.2. 2020.  Fotografie z akce zde.
 
 
 
 
Text: Pavel Řezníček, foto: Zbyněk Kracík

 

Ve čtvrtek 9. ledna 2020  se družstvo mladších i starších žáků vypravilo do Olomouce na Krajský přebor škol v šachu.  I tentokrát nám na nádraží ve Vrbátkách požehnala naše šachová legenda Standa Novák jedoucí  na svoji střední školu. Zdá se, že to funguje. Moc nechybělo k našemu největšímu šachovému  úspěchu. Mladší žáci  byli totiž ještě v průběhu posledního kola na celkovém druhém místě, které by znamenalo postup do celostátního finále. I přes velkou bojovnost do poslední vteřiny nám k tomu chybělo 1,5 bodu, což nakonec znamenalo celkové 5. místo z 12 (minulý rok 8. místo)!!!  Starší žáci byli neméně úspěšní, jelikož skončili  na 8. místě ze 17 (minule poslední). Úspěch je to o to větší, že před námi kromě ZŠ Horka nad Moravou a ZŠ Jeseník skončila družstva z víceletých gymnázií a že členem  týmu byl i třeťák David Ustrnul (3,5 bodu ze 7!)!!!

Cestou nazpět nás Standa pochválil a vyslovil přání, abychom příští rok skončili na bedně. Děkujeme  Standovi za důvěru i oběma týmům za vzornou reprezentaci školy (mladší žáci: Břeťa Štěpánek, Maty Buchta, Vojta Hrbata, Honza Giňa, starší žáci: Jirka Mikulka, David Giňa, Tom Kubját a David Ustrnul).  Blahopřejeme!
 
 
 
 
 
Text: Pavel Řezníček, foto: David Giňa 

V úterý 7. ledna pokračoval projekt pro druháčky "Čím jsou moji rodiče" ukázkou dalšího povolání, tentokrát voják. Svou profesi představila paní Zoja Sedláková, poručík z Tankového praporu v Přáslavi se svými dvěma kolegy. Nejdříve si krátce popovídali o tom, jak důležitá je armáda a potom už nastal ten pravý vojenský trénink. Na žáky čekala překážková dráha a posilovací cvičení s různými obměnami. Vojáci nám také předvedli bojové umění Musado, které ovládá pouze vojsko. Skvělá hodinka utekla jako voda a než se rozloučili, stihli ještě  naverbovat 9 budoucích zájemců. Ještě jednou děkujeme.          

                                                                                                                     

   

 

Text a foto: Mgr. Lada Souralová

V pátek 20. prosince v rámci projektu 2. třídy "Jaké povolání mají moji rodiče" proběhl vánoční koncert pod vedením hudebníka a především rodiče pana Zapletala. Známé vánoční koledy hrané pouze dechovými nástroji a povídání o tom, co musí všechno umět člověk, který toto zaměstnání vykonává a další zajímavosti si přišli poslechnout nejen žáci 1. - 3. třídy, ale také žáčci MŠ Dubany a všichni zaměstnanci školy. Za netradiční prožití posledního předvánočního dne ve škole moc děkujeme.

 

 konc1  konc2

 

Text a foto: Mgr. Lada Souralová

Kdo si ve středu 18. prosince 2019 našel cestu do dubanské sokolovny, ocitnul se rázem v pohádce.  Nejdříve po jevišti poletovalo šest zdravých sněhových vloček z  dubanské školky, aby pomohly navodit tu správnou zimní atmosféru. A pak?  Nemocemi oslabený a prořídlý herecký soubor dětí z 1. - 3. třídy  se proměnil v rázovité obyvatele statku, důstojný královský průvod, tančící dvořany, pilné holoubky, tryskající koně,  psa Tajtrlíka, sovu Rozárku a svým výkonem doslova přišpendlil všechny přítomné do svých sedaček. Diváci sledovali příběh Tři oříšky pro Popelku, jako by to bylo poprve. Podle jejich slov obdivovali nejenom malebné kulisy a výpravné kostýmy  (made in doma), ale hlavně snahu účinkujících co nejvěrněji napodobit své filmové kolegy. A jak se dílo podařilo?  Všechny krásné ohlasy si dovolím shrnout do reakce jedné z divaček: 

Ráda bych všem, kdo se podíleli na přípravě vystoupení, vyjádřila svůj obdiv nad tím, co jste zvládli vymyslet a nacvičit. Představení bylo opravdu vydařené a myslím, že většině z nás diváků, doslova vyrazilo dech. Děkujeme za krásný předvánoční zážitek.

 

My zase děkujeme divákům nejenom za dlouhý potlesk, ale i za návštěvu předvánočního jarmarku, který následoval ihned po představení. Výtěžek z celé akce je určen na dobročinné účely - konkrétně na projekt Zdravotní klaun. Koneckonců  - při přípravě vystoupení jsme si s kolegyněmi tak trochu jako zdravotní klauni připadali.
 
 
Text i foto: Pavel Řezníček
 
V pátek 6.12. 2019 - na Mikuláše - se v Dubanech sešlo 5 sourozeneckých dvojic, aby mezi sebou svedly parádní šachové bitvy o putovní dvojpohár zvaný MIKUL CUP. Důvodem názvu není jen termín konání, ale i to, že jeho patronem se za odměnu stal Jiří Mikulka - který dlouhodobě skvěle reprezentuje naši školu na šachových turnajích. Navíc dokázal pro hru nadchnout i svoji mladší sestru Terezku. Vítěznou trofej si však nakonec odnesli bratři David a Honza Giňovi, druhé místo po dramatické čtyřhře vybojovali právě Mikulkovi, třetí skončili sourozenci Ema a Jakub Looseley, na čtvrtém místě Bára Stužková s Markétou Caletkovou a těsně za děvčaty Jenda a Vojta Chyškovi.  Skvělé bylo, že turnaj proběhl v pohodové atmosféře a že se do naší školy aspoň takto mohli vrátit někteří bývalí žáci - o posílení sourozeneckých pout nemluvě. Koneckonců si vítězná dvojice jedny opravdová pouta po turnaji symbolicky nasadila. Děkujeme za podporu vedení školy a KPŠ. Již se těšíme na další šachové turnaje...
 
      
 
Text: Pavel Řezníček, foto: Pavel Řezníček a Vlasta Hrbatová
 
 
   

Po středeční lize  měli naši šachisté  pouze jeden jediný den na odpočinek, jelikož již v pátek 22.11. 2019 je čekal Okresní přebor škol v Prostějově. Konkurence v našich řadách je tak velká, že bychom zejména z mladších žáků sestavili více družstev, nakonec jsme dali na doporučení pořadatele a přihlásili jen 1 tým  do kategorie A (1. - 5. tř.) a 1 tým do kategorie B (6. - 9. tř.). Áčko vedl do boje na 1. šachovnici Břetislav Štěpánek, dále pak hráli další ostřílení borci Matyáš Buchta, Vojtěch Hrbata a Jan Giňa. Kapitánem starších byl Jiří Mikulka, na 2. šachovnici  hrál David Giňa, na 3. Tomáš Kubját a na 4. šachovnici mezi staršími naprosto skvěle  David Ustrnul (3.tř.), o jehož účasti se rozhodlo až večer před turnajem!!!   A jak to dopadlo? Mladší přivezli druhé místo (z 8 účastníků), starší pak 3. místo (z 5 účastníků). Jelikož jsme měli v plánu nevracet se domů bez diplomů, nezaskočily nás ani technické problémy s tiskárnou a jako jediní jsme si počkali na ručně psané, byť poněkud šedivější diplomy. Nechť jsou pěknou památkou na letošní okresní přebor,  ze kterého jsme postoupili na přebor krajský. Děkujeme za zázemí poskytnuté v prostorách SK Prostějov ve Sportovní ulici, kde jsme navázali i nová šachová přátelství - např. se šachisty ze ZŠ Klenovice z našeho mikroregionu. 

 

dipl1   dipl2

Text i foto: Pavel Řezníček      

Ve středu 20. 11. 2019 pokračovala v Prostějově na ZŠ Jana Železného  oblíbená žákovská  liga 2. turnajem, který se do historie zapsal rekordní účastí 29 šachistů! O to více nás těší umístění našich účastníků: 4. Matyáš Buchta, 8. Břetislav Štěpánek, 9. Jan Giňa, 10. David Ustrnul, 11. Vojtěch Hrbata, 12. Barbora Stužková, 13. Ema Looseley, 15. Jan Chyška, 16. Josef Herynek. Pro Pepíka to byla premiéra jako řemen, navíc se na turnaj musel dopravit po vlastní ose. Bára skončila mezi děvčaty druhá a Ema třetí. Vypadá to, že ve své kategorii budou naše děvčata bojovat o medaile. Potěšila nás i slova pořadatelů, kteří označili Vrbátky jako jedno ze tří tradičních center, které se PŽL pravidelně zúčastňují. Již se těšíme na třetí turnaj, který proběhne v lednu 2020.
 
sach1  sach2
 
 
Text: Pavel Řezníček, Foto: Zbyněk Kracík

 

Tečka za zdařilým turnajem Šachový triangl byla napsána v pátek 15.11. 2019 na zasedání Školské rady, kdy pan starosta Ing. Pavel Novotný slavnostně předal Vojtovi Hrbatovi štítek s vyrytými jmény vítězů 1. ročníku - Vojtěch a Miroslav Hrbatovi. Štítek tak doputoval na originální putovní trofej, která neméně originálně radí:  

Chcete-li mít na štítku svoji rodinu, hrejte šachy denně - aspoň hodinu!

 

 

 

 

 

 

Blahopřejeme družstvu žáků 4. a 5. ročníku, kteří reprezentovali naši školu v ZŠ Klenovice na Poháru starostů ve vybíjené a obsadili krásné 3. místo.

 

 

 

Pečujeme o vzdělávání

schranka duvery

Copyright Z� Vrb�tky � 2018. All Rights Reserved.

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Chcete-li se dozvědět více o použitých souborech cookie a jak je smazat, podívejte se na naše privacy policy.

  Souhlasím s cookies z tohoto webu.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk