Uctění památky Jana Opletala

IMG_8370

Dne 16. 11. se vybraní žáci naší školy zúčastnili exkurze pod vedením Vlasteneckého sdružení antifašistů. Během dne jsme postupně navštívili několik lokalit. První na programu byla zastávka v Javoříčku, které bylo 5. května 1945 vypáleno a všichni muži starší 15 let postříleni fašisty. Příběh Javoříčka jsme si vyslechli z úst vedoucího exkurze RNDr. Josefa Lišky. Poté jsme se přesunuli ke gymnáziu v Litovli, kde jsme se zúčastnili pietního aktu u památníku Jana Opletala, oběti nacistické střelby během nepovolené oslavy vzniku samostatné ČSR 28. 10. 1939 na Václavské náměstí. Zde jsme se dozvěděli, co stojí za vyhlášením mezinárodního dne studenstva 17. listopadu. Poslední zastávkou byl hrob Jana Opletala v Nákle, kde jsme si vyslechli jeho životní příběh. Exkurze byla hodnotná nejen tím, co všechno se žáci dozvěděli, ale především svým poselstvím do časů budoucích - že vzdělání, svoboda a demokracie jsou nejcennější hodnoty. 

Fotogalerie

Další aktuality